ZAKAZ WYPALANIA
TRAW I POZOSTAŁOŚCI ROŚLINNYCH
Wiosna jest okresem, w którym następuje poważny wzrost zagrożenia pożarowego. Jedną z przyczyn powyższej sytuacji jest stosowanie niebezpiecznych praktyk wypalania traw i pozostałości roślinnych. Palące się trawy stanowią niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożaru na znajdujące się w pobliżu lasy, budynki czy urządzenia technologiczne. Jest to również poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Zgodnie z § 43 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych I Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719) wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest zabronione. Na podstawie natomiast art. 82 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jednolity: Dz. U. 2018 r. poz. 618), kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Należy także zaznaczyć, że wbrew powszechnym opiniom wypalanie traw jest również szkodliwe dla środowiska naturalnego. Niszczy bowiem życie biologiczne w spalanych roślinach, a gleba ulega degradacji.
Zgodnie z art. 131 pkt 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. O ochronie przyrody (tekst jednolity: Dz. U. 2018 r. poz. 142) kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny.
Przypominając powyższe Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Poddębicach zwraca się do społeczeństwa z apelem o przestrzeganie zakazu wypalania traw i pozostałości roślinnych oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego.