Podsumowanie Projektu „Bliżej Kultury”
Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie z powodzeniem zrealizowała Projekt pn. „Bliżej Kultury”, na który otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska. W ramach projektu zaplanowano m.in. następujące działania: spotkania muzyczne z regionalnymi zespołami amatorskimi, konkurs na zrobienie spotu pokazującego zbiory regionalne znajdujące się w zasobach GBP w Dalikowie, koncert poezji patriotyczno-religijnej i koncert Haliny Kunickiej.
Na terenie gminy Dalików działa kilka zespołów muzycznych, które promują i prezentują twórczość regionalną. W ramach projektu odbyły się dwa spotkania muzyczne: w świetlicy wiejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilczycy i w świetlicy wiejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzemieniewie. W dniach: 13 i 27 października br. miały miejsce dwa wieczory muzyczne dla mieszkańców gminy Dalików i wszystkich chętnie przybyłych gości.
Gwiazdą pierwszego wieczoru był Kazimierz Płusa – regionalny artysta muzyczny, który zaprezentował się w repertuarze ludowym oraz rozrywkowym. Kazimierz Płusa jest długoletnim muzykiem – amatorem. Spotkanie miało charakter biesiadny i zostało zorganizowane we współpracy z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilczycy. Wszyscy przybyli goście mogli raczyć się swojskim jadłem i bawić się przy dźwiękach regionalnej muzyki.
Gwiazdami drugiego spotkania byli: Justyna Łomnicka i Jacek Krzemiński – regionalni artyści muzyczni, którzy wystąpili w rodzimym repertuarze ludowym oraz popularnym. Justyna Łomnicka i Jacek Krzemiński są muzykami, którzy promują i prezentują twórczość regionalną na naszym terenie. Artystów wspomagał Piotr Choiński. We wspólnym muzykowaniu chętnie udzielali się członkowie regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Jawor”. Spotkanie miało charakter biesiadny i zostało zorganizowane we współpracy z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzemieniewie. Miłym dodatkiem do uczty dla ducha była uczta dla ciała. Bogaty bufet lokalnych przysmaków mógł zadowolić nawet najbardziej wymagających gości, a po posiłku można było spalić kalorie na parkiecie.
Dnia 11 listopada 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dalikowie we współpracy z Samorządem Gminy Dalików uczciła obchody Święta Niepodległości w Gminie Dalików mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Mateusza w Dalikowie oraz koncertem poezji patriotyczno-religijnej.
Podczas koncertu wystąpili: Monika Kolasa-Hladikova – mezzosopranistka, koncertuje w Polsce i na całym świecie. W Polsce występowała w filharmoniach: łódzkiej, lubelskiej, świętokrzyskiej. W repertuarze ma partie altowe w dziełach Bacha, Vivaldiego, Mozarta. Paweł Stępnik – muzyk i kompozytor. Nagrywa i koncertuje w Polsce i za granicą. Współpracuje z łódzkimi teatrami, komponuje i zajmuje się transkrypcją utworów na gitarę. Witold Smętkiewicz - łódzki poeta i fraszkopisarz, emerytowany pracownik Uniwersytetu Łódzkiego. Jego dorobek twórczy stanowi kilka wydanych tomików wierszy o tematyce rodzinnej, miłosnej, religijnej, patriotycznej, muzycznej, przyrodniczej. Artyści wykonali m.in. utwory własnego autorstwa o tematyce patriotyczno-religijnej. Witold Smętkiewicz recytował wiersze o naszym regionie np. „Modlitwa na cmentarzu w Dalikowie”, „Bądźmy jak drzewa” oraz poezję patriotyczną.
Następnie odbyło się złożenie kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Dalikowie. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Dalikowie.
Halina Kunicka – wielka dama polskiej piosenki gościła w Dalikowie 18 listopada na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Dalikowie.
Halina Kunicka - popularna wokalistka znana m.in. z przebojowych piosenek: „Gwiazda miłości”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „To były piękne dni” czy przepięknego walca z filmu „Noce i dnie” „Od nocy do nocy” nie zawiodła swoich fanów. Blisko 300-osobowa publiczność gorąco przyjęła gwiazdę lat 60-tych i 70-tych.
Koncert poprowadziła Zofia Czernicka – znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna, która ze swadą rozmawiała z wokalistką. Halina Kunicka wspominała swoje dzieciństwo we Lwowie, małżeństwo z Lucjanem Kydryńskim, opowiadała o swojej karierze zawodowej. Występ był sowicie okraszony piosenkami gwiazdy.
Uroczyste wręczenie nagród laureatom Gminnego konkursu na zrobienie spotu pokazującego zbiory regionalne znajdujące się w zasobach GBP w Dalikowie miało miejsce przed koncertem. Spot reklamuje postacie i wydarzenia historyczne ważne dla naszego regionu (np. kapitan Stefan Pogonowski - uczestnik Bitwy Warszawskiej 1920, który urodził się w Domaniewie; bitwa pod Dalikowem, która odbyła się 10 września 1863 r. W Dalikowie znajdują się mogiły powstańców styczniowych, obelisk upamiętniający to wydarzenie itp.) W gronie wyróżnionych znaleźli się: Aleksandra Mikołajczyk, Patrycja Gortat i Mateusz Bugajny. Nagrodzony spot reklamowy można obejrzeć na stronie internetowej biblioteki.
Projekt „Bliżej Kultury” z rozmachem wpisał się w kalendarz jesiennych imprez w gminie Dalików. Projekt „Bliżej Kultury” sprawdził się w lokalnym środowisku. Wykorzystując rodzimy obszar kulturowy pokazane zostały możliwości lokalnych zespołów amatorskich szerszej publiczności. Koncerty muzyczne spotkały się z ciepłym przyjęciem przybyłych gości.